Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze UE: Rehabilitacja na miarę XXI wieku

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Dzieci i młodzi dorośli mogą korzystać z rehabilitacji poprawiającej ich jakość poruszania się, wykorzystującej najnowsze osiągnięcia techniki
Dzieci i młodzi dorośli mogą korzystać z rehabilitacji poprawiającej ich jakość poruszania się, wykorzystującej najnowsze osiągnięcia techniki
Rozpoczęły się prace przy adaptacji pomieszczeń na potrzeby Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji, które powstaje w szpitalu im. Degi w Poznaniu. Sprzęt, który się tam znajdzie został już kupiony.

Stworzenie Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji to część projektu współfinansowanego z WRPO 2014+ pn: „Upowszechnienie technologicznie wspomaganej diagnostyki funkcjonalnej i rehabilitacji dzieci i młodych dorosłych z mózgowym porażeniem dziecięcym w województwie wielkopolskim”.

W ramach tego projektu 880 osób w wieku od 5 do 21 lat, cierpiących na mózgowe porażenie dziecięce będzie mogło skorzystać z turnusów rehabilitacyjnych, usprawniających poruszanie się, z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu. Kolejne elementy przewidziane w projekcie to szkolenia pedagogiczno-psychologiczne dla samych chorych i ich rodziców oraz fachowe szkolenia dla fizjoterapeutów pracujących z pacjentami w ich miejscu zamieszkania.

Projekt już jest realizowany. Zakończył się pierwszy, dziesięciodniowy turnus rehabilitacyjny i już rozpoczął się kolejny. W połowie miesiąca wmurowano kamień węgielny pod budowę pomieszczeń dla Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji.

Każdy ruch pod lupą

- Cały sprzęt, który będzie stanowił wyposażenie Centrum już został kupiony i pracuje - mówi dr Przemysław Daroszewski, dyrektor Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi UM w Poznaniu. - Teraz trwają prace przy adaptacji dawnej sali gimnastycznej na potrzeby Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji. Powstaną dwie kondygnacje. Na dolnej będą mieściły się pomieszczenia do rehabilitacji. Górny poziom zajmą gabinety lekarskie i sale przeznaczone na szkolenia.

Sprzęt, z którego pacjenci z porażeniem mózgowym już korzystają pozwala na rehabilitację z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć w tej dziedzinie.

- To sprzęt w dużym stopniu skomputeryzowany - wyjaśnia dr Przemysław Daroszewski. - Na przykład na bieżni, wyposażonej w odpowiednie sensory możemy przeanalizować szczegółowo sposób poruszania się pacjenta: sposób stawiania stóp, napięcie mięśni itp. Wiemy, które elementy są prawidłowe, a które wymagają poprawy - mówi.

Taka analiza jest podstawą do opracowania indywidualnego planu rehabilitacji, ale także ewentualnych zaleceń do zastosowania innych metod leczenia - np. zabiegów operacyjnych.

- Naszym celem jest poprawa jakości poruszania się pacjentów - mówi dr Daroszewski. - Na podstawie diagnozy chodu specjaliści piszą specjalny program komputerowy uwzględniający elementy, które trzeba poprawić. Zaprogramowane przy jego użyciu takie urządzenia jak np. lokomat wymusza prawidłowy ruch, co w konsekwencji poprawia chodzenie.
W rehabilitacji wykorzystywane są także elementy wirtualnej rzeczywistości czy egzo-szkielety.

Wiedza w posagu

Jak podkreśla dr Daroszewski turnus rehabilitacyjny (trwający 10 dni) to tylko część wsparcia. Kolejne jego elementy to szkolenia psychologiczno-pedagogiczne dla samych pacjentów i ich rodzin oraz szkolenia fizjoterapeutów.

- Żeby efekty turnusu były trwałe trzeba rehabilitację kontynuować w domu - mówi dyrektor ORSK. - Szkolenia psychologiczno-pedagogiczne dla rodziców uczą jak wspierać pacjentów i ich motywować do pracy. Fizjoterapeuci zaś, którzy pracują z pacjentem na co dzień dowiedzą się jak to robić, by utrwalić efekty turnusu.
Osoby mieszkające w odległości 30 km i więcej od Poznania, mogą liczyć na bezpłatne zakwaterowanie w czasie turnusu dla pacjenta i jego opiekuna.

Projekt zaplanowano na trzy lata. Każdy pacjent może skorzystać maksymalnie z dwóch turnusów rocznie. Trwa kwalifikacja pacjentów do projektu

Można zgłaszać się na turnusy rehabilitacyjne

Z turnusu rehabilitacyjnego może skorzystać osoba z rozpoznanym mózgowym porażeniem dziecięcym w wieku od 5 do 21 lat. Warunkiem jest umiejętność chodzenia, także z wykorzystaniem kul, balkonika, trójnogów czy z pomocą drugiej osoby. Aby zgłosić się do projektu należy wypełnić formularz kwalifikacyjny dostępny na stronie Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego UM im. Wiktora Degi (

www.orsk.ump.edu.pl

) lub pobrać ze strony druk zgłoszenia i wypełniony dostarczyć do szpitala e-mailem (skan), pocztą lub złożyć osobiście w sekretariacie placówki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto