Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krzysztof Siwczyk odebrał Nagrodę Kościelskich w Miłosławiu

Ewa Konarzewska-Michalak
Krzysztof Siwczyk odebrał Nagrodę Kościelskich w Miłosławiu.
Krzysztof Siwczyk odebrał Nagrodę Kościelskich w Miłosławiu. fot. Piotr Michalak
Krzysztof Siwczyk odebrał Nagrodę Kościelskich w Miłosławiu. Autor poematu "Dokąd bądź" jest ostatnim miłosławskim laureatem. Najstarsza polska nagroda literacka wraca do korzeni - za rok będzie wręczana w Szwajcarii.

Krzysztof Siwczyk odebrał Nagrodę Kościelskich w Miłosławiu podczas uroczystości, która odbyła się w sobotę 11 października. Miłosław po raz ostatni był gospodarzem gali wręczenia. Przyszłoroczny laureat nagrody otrzyma ją w Szwajcarii - jak zapowiedział prezes Fundacji Kościelskich Francois Rosset.

- Fundacja stoi przed momentem przełomowym - mówił profesor. - Z jednej strony rysuje się perspektywa poważnej zmiany w jej sytuacji majątkowej w Polsce, a do pomyślnej konkretyzacji tego wątku stoi przed nami dużo pracy. Z drugiej strony musimy się troszczyć o pierwotne zakorzenienie fundacji w Szwajcarii, gdzie pojawia się konieczność szerszego i bardziej widocznego działania i gdzie postanowiliśmy w przyszłym roku zorganizować wręczenie Nagrody Kościelskich.

Krzysztof Siwczyk odebrał Nagrodę Kościelskich w Miłosławiu

Prezes podkreślił, że o wartości nagrody nie stanowi rozgłos, ani pieniądze, ale ona sama, do nikogo nie należąca, wolna i niezależna. Fracois Rosset zapewnił, że fundacja nie zerwie związków z Miłosławiem, gdzie jest serdecznie przyjmowana i powróci tu, ale jeszcze nie wiadomo kiedy, ani w jakiej formie. Przypomnijmy, że nagroda była wręczana w dawnym majątku fundatorów łącznie siedem razy.

Zobacz: Krystyna Dąbrowska odebrała Nagrodę Kościelskich

Krzysztof Siwczyk, ostatni, jak się okazało, miłosławski laureat został wyróżniony za awangardowy poemat "Dokąd bądź". Bardzo wzruszony pisarz odbierając nagrodę powiedział, że swojego dzieła nie tworzył od serca, zakorzenił je w wielkiej bibliotece świata, nie stroniąc od intelektualnej gry. Pisał jednak poemat w obliczu konkretnej rzeczywistości, wielkiej zmiany - w oczekiwaniu na narodziny córki.

Laudację, a właściwie medytację nad okładką nagrodzonej publikacji i analizę jej tytułu wygłosił profesor Jan Zieliński, imponując bogatymi odniesieniami do historii literatury i sztuki. Kilka tygodni temu w uzasadnieniu wyboru kapituła fundacji określiła poemat Siwczyka jako "świadectwo kondensacji poetyckiej wyobraźni, a zarazem dojrzały projekt z pogranicza literatury i życia".

Na zakończenie uroczystości burmistrz Zbigniew Skikiewicz w imieniu rady gminy obdarował profesora Rosseta honorowym obywatelstwem Miłosławia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto