18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowości książkowe, czyli czas na intelektualne łowy [CO PRZECZYTAĆ?]

Jacek Sobczyński
Głos radiowej "Trójki" Marek Niedźwiecki zamienił mikrofon na pióro
Głos radiowej "Trójki" Marek Niedźwiecki zamienił mikrofon na pióro archiwum PP
W najbliższych tygodniach półki księgarń będą uginać się od nowości książkowych. Na jakie pozycje szczególnie zwrócić uwagę? Najlepsze i najciekawsze tytuły poleca Jacek Sobczyński.

Zacisze Gosi, smaki dzieciństwa i Janusz L. Wiśniewski

Miłośnicy, a właściwie miłośniczki literatury kobiecej muszą liczyć się przed wakacjami z sporymi wydatkami - ledwie kilka tygodni temu ukazała się nowa powieść Katarzyny Grocholi, a już do drzwi księgarń pukają dostawcy z kartonami pełnymi egzemplarzy "Zacisza Gosi" Katarzyny Michalak, jednej z najpopularniejszych obecnie autorek prozy obyczajowej w Polsce.

Tytułowa Gosia jest kobietą, zamieszkałą w sąsiedztwie pięknej, przedwojennej willi, do której właśnie wprowadziła się pragnąca poukładać swoje życie na nowo Kamila. Obie kobiety z miejsca się zaprzyjaźniają.

W nieco innym kierunku podąża autorka słynnej serii "Dom nad rozlewiskiem" Małgorzata Kalicińska - jej nowa propozycja, "Życie ma smak" to połączenie patchworkowych opowiadań i książki kucharskiej. Kalicińska przywoła smak dzieciństwa: zup, sałatek, słodkości...

JUWENALIA 2014 - PROGRAM, BILETY, LINE-UP [ZOBACZ!]

Jest wreszcie mężczyzna, który rozumie duszę kobiecą jak żaden inny przedstawiciel jego płci; Janusz L.
Wiśniewski ("Samotność w sieci") w "Grandzie" opowie o wydarzeniach, rozgrywających się w słynnym sopockim Grand Hotelu. A wszystko zacznie się od poranka, w którym pewien bezdomny mężczyzna znajdzie śpiącą na plaży dziennikarkę.

Masłowska tym razem tylko dla dzieci

Michał Witkowski i kryminał? O tym, jak autor "Lubiewa" poradzi sobie w świecie zbrodni przekonamy się podczas lektury "Śmierci i dziewczyny", gdzie jego alter ego, Michaśka, będzie tropić tajemniczego Przedwojennego Mordercę, stylizującego swoje ofiary na lata 30-te. Co więcej, zabójca dybie na życie samego Michaśki...

Zaskakuje także Dorota Masłowska, której "Jak zostałam wiedźmą" to baśniowa powieść dla całej rodziny, a tematyką książki będzie walka dobra ze złem w świecie smartfonów i gier komputerowych. Twórczyni "Wojny polsko - ruskiej" po raz pierwszy w swojej karierze pisze dla najmłodszych, przekonajmy się zatem, czy wychodzi jej to tak samo dobrze jak tworzenie dla czytelnika dorosłego.

Do księgarń trafia też "W krainie czarów" Sylwii Chutnik, w której autorka przyjrzy się zwyczajnym ludziom postawionym przed wyjątkowo niezwyczajnymi sytuacjami. Jak mają się w nich zachować? I co określi ich szeroko rozumianą dojrzałość?

NASZE MIASTO GRA - ZAGŁOSUJ I WYŚLIJ KAPELĘ NA LUXFEST!

Hugo - Bader o miłości

Swoje książki wydają także autorzy, kojarzeni bardziej z publicystyką. Wybitny reporter Jacek Hugo - Bader przedstawia "Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak", opowieść o polskiej wyprawie (której jednym z członków był sam autor), ruszającej na poszukiwania zaginionych himalaistów Tomasza Kowalskiego i Macieja Berbeki.

W "Jakie piękne samobójstwo" Rafał Ziemkiewicz stawia kontrowersyjną tezę jakoby przez lata Polacy walczyli o... swoje zniewolenie. Z przeszłością rozlicza się także Karolina Korwin - Piotrowska: jej "Ćwiartka raz!" jest sentymentalną podróżą w 25 lat wolnej Polski. Z kolei Marek Niedźwiecki zamienia mikrofon na pióro - "Radiota" to biograficzna książka najsłynniejszego głosu Programu Trzeciego Polskiego Radia.

Noblistka o Jowiszu

Ale nie tylko polscy autorzy opanują półki księgarń na przełomie maja i czerwca. Po 32 latach od powstania na polskim rynku ukaże się zbiór opowiadań ubiegłorocznej noblistki Alice Munro "Księżyce Jowisza" - opowiadań, co warto podkreślić, zdominowanych przez kobiecą rozpacz i smutek.

Scalony Murakami

Co roku jednym z kandydatów do Nobla jest kochany w Polsce Haruki Murakami. My jeszcze przed wakacjami możemy sięgnąć po scalone w jeden tom książki Japończyka "Słuchaj pieśni wiatru" i "Flipper roku 1973", wydane po raz pierwszy w naszym kraju, Ich bohaterem jest bezimienny bohater, który w pierwszej powieści spędza letnie wakacje w rodzinnym miasteczku, w drugiej zaś prowadzi razem z kolegą firmę tłumaczeniową.

Twórczyni "Białych zębów", najbardziej londyńska z współczesnych pisarzy Zadie Smith prezentuje swoją nową powieść "Londyn NW" - jak można się domyślić, jej akcja rozgrywa się w stolicy Wielkiej Brytanii, a bohaterowie są grupką samotnych i zagubionych w wielkim mieście. I wreszcie Paulo Coelho, w "Zdradzie" portretujący kobietę sukcesu, której udaje się w życiu wszystko - aż tu nagle, ku zaskoczeniu bliskich, zaczyna się przeciwko temu buntować...

Radzimy udać się na księgarskie łowy już teraz, ponieważ kolejny wysyp premier jest przewidywany dopiero na jesień!

ZOBACZ TEŻ: PLAŻA MIEJSKA - TU SIĘ SPOTYKAMY!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto