Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Duma Wielkopolski. Gmina Trzemeszno - tam sławy stawiały pierwsze kroki

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
domena publiczna/Leonard Chodźko
Miłośnicy historii mogą zawitać do Izby Pamięci Jana Kilińskiego, poświęconą najsłynniejszemu trzemesznianinowi - bohaterowi insurekcji warszawskiej, który współcześnie ma w Trzemesznie swój pomnik.

Okolice Trzemeszna położone są w Wielkopolsce, w najwyższej części Pojezierza Gnieźnieńskiego i samym centrum Szlaku Piastowskiego, pomiędzy dwoma jeziorami: długim, rynnowym Jeziorem Popielewskim a znacznie mniejszym Jeziorem Klasztornym, stwarzającymi idealne warunki do żeglowania i spływów kajakowych. Średniowieczne legendy wiążą początki miasta z klasztorem benedyktynów, który miał być założony przez św. Wojciecha, tutaj też miały zostać złożone szczątki męczennika po wykupieniu jego ciała od Prusów. Nic dziwnego, że postać Wojciecha występuje w herbie miasta. Do dzisiaj możemy oglądać powstały w XVIII wieku budynek szpitala św. Łazarza (obecnie Środowiskowy Dom Samopomocy) oraz tzw. Alumnat z piękną bramą z popiersiem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jednakże najważniejszym zabytkiem Trzemeszna jest kościół poklasztorny, obecnie późnobarokowa bazylika pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z zachowanymi elementami zabudowy romańskiej i gotyckiej, nosząca od pół wieku miano bazyliki mniejszej. Warto zatem poświęcić parę chwil i zajrzeć do wnętrza świątyni, istnieje też możliwość zwiedzenia wystawy archeologicznej znajdującej się pod chórem. Miłośnicy historii mogą zawitać również do Izby Tradycji w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych, by zobaczyć wiele ciekawych dokumentów szkolnych z XIX i XX w.

W podtrzemeszeńskiej wsi Niewolno znajduje się Izba Pamięci poświęcona hitlerowskim obozom zagłady. Zbliżając się do Trzemeszna nie sposób nie zauważyć górującej nad miastem 41-metrowej wieży ciśnień z 1905 r., która pełni swoją rolę do dnia dzisiejszego.

Przez obszar gminy przebiega kilka szlaków rowerowych pozwalających bliżej poznać okolicę. Niewątpliwie bogatą historię posiada Kruchowo, niegdyś wieś rycerska, w której w średniowieczu istniała mieszkalno- - obronna wieża rycerska, przekształcona z biegiem lat w rezydencję pałacową. Pałac istnieje do dziś.

Z Kruchowa warto udać się stronę Wydartowa i Duszna by zobaczyć starą kuźnię z 1865 roku oraz wejść na wieżę widokową umiejscowioną w najwyższym punkcie Wału Wydartowskiego - najwyższego wzniesienia w tej części Wielkopolski.

Dalej podróżnikowi proponujemy udać się do wsi Gołąbki, niewielkiej acz urokliwej miejscowości letniskowej. Można tam skorzystać z gościnności ośrodka wypoczynkowego oraz gospodarstw agroturystycznych, a przy okazji zażyć kąpieli w pobliskich jeziorach. Miłośnicy architektury drewnianej bez wątpienia powinni zajrzeć do Kamieńca. Znajduje się tam wzniesiony w 1723 roku drewniany kościół pw. Św. Jakuba. Gdy poznajemy historię Trzemeszna oraz okolic zdumiewać może liczba sławnych osób jakie urodziły się, mieszkały lub gościły w tych stronach. Mało, kto wie, że Trzemeszno to miejsce urodzenia Jędrzeja Moraczewskiego - pierwszego polskiego premiera.

Natomiast z pobliskiego Trzemżala pochodził jeden z przywódców i organizatorów powstania wielkopolskiego i II powstania śląskiego Mieczysław Paluch. Wśród wychowanków otwartego w 1776 roku Collegium Tremesnese znaleźli się m.in. Jędrzej Śniadecki, Hipolit Cegielski, gen. Marian Langiewicz, Wojciech Trąmpczyński oraz Jerzy Waldorff.

Położenie geograficzne, walory historyczne i przyrodnicze, bogata baza hotelarsko-gastronomiczna, rozwinięta sieć dróg oraz infrastruktura dają możliwość uprawiania czynnej rekreacji i sportu. W połączeniu z tradycyjnym jedzeniem i staropolską gościnnością, sprawią, że każdy strudzony podróżą wypocznie. Znajdzie coś ciekawego dla siebie, nabierze sił i wyjedzie zadowolony, by znów powrócić.

Urząd Miejski Trzemeszno,
ul. gen. H. Dąbrowskiego 2,
62-240 Trzemeszna, tel. 61 415 43 06,
e-mail: [email protected],
www.trzemeszno.pl

Krzysztof Dereziński

burmistrz miasta i gminy Trzemeszno

- Trzy dekady samorządu lokalnego to dość długi okres, by dokonać podsumowania. Jedną z najważniejszych spraw w zarządzaniu gminą zawsze była dla mnie edukacja, stąd przeprowadzona reorganizacja sieci szkół oraz nieustająca modernizacja budynków oświatowych. Przy wsparciu środków zewnętrznych udało się wybudować sale gimnastyczne i boiska przy szkołach wiejskich. Ważnym osiągnięciem było przejęcie od Kurii Gnieźnieńskiej budynku byłego szpitala św. Łazarza i utworzenie Środowiskowego Domu Samopomocy, działającego na polu aktywizacji społecznej osób z niepełnosprawnością. Zajęcia prowadzone w tej placówce pomagają tej grupie osób przygotować się do samodzielnego życia. Przez te wszystkie lata wykonaliśmy szereg niezbędnych zadań, które krok po kroku doprowadzają naszą gminę do poziomu oczekiwanego przez mieszkańców. Wybudowaliśmy kilkanaście kilometrów dróg na terenie wiejskim, chodników na terenie nowych osiedli w mieście i na terenie wiejskim oraz rozbudowaliśmy infrastrukturę wodno-kanalizacyjną i oświetleniową. Wybudowano i przebudowano również świetlice wiejskie. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców rozbudowaliśmy bazę sportową w mieście: powstało boisko ze sztuczną nawierzchnią, boisko wielofunkcyjne, kompleks sportowy „Moje boisko - Orlik 2012” oraz boisko lekkoatletyczne przy jednej ze szkół podstawowych. Poprawiono również bazę sportową na wsi - pobudowano centra sportowo-rekreacyjne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na trzemeszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto