Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na granicy Michałowa i Józefowa powstanie Radomski Park Rzeczny. Trwają prace koncepcyjne nad projektem

Janusz Petz
Janusz Petz
Wideo
od 12 lat
Na granicy Józefowa i Michałowa pomiędzy ulicami Władysława Łokietka i Juliana Aleksandrowicza ma powstać Radomski Park Rzeczny. Będzie w nim zbiornik rzeczny, pole biwakowe, kompleks rowerowy, pump truck, mini golf, park tuneli i zagadek, wybieg dla psów, scena, park sprawnościowy place zabaw i strefa sportowa.

Na Michałowie powstanie Radomski Park Rzeczny

O projekcie mówili podczas konferencji prasowej w czwartek, 28 marca prezydent Radomia Radosław Witkowski oraz radny Piotr Szprendałowicz. Obaj zapewniali, że nie jest to obietnica wyborcza tylko projekt, który jest już w fazie przygotowań. Między innymi zajmuje się tym już Miejska Pracownia Urbanistyczna i Wodociągi Miejskie. Przygotowana koncepcja może być jeszcze zmieniona na przykład na skutek opinii mieszkańców, którzy będą jeszcze mogli wypowiedzieć się na temat ostatecznego kształtu nowego parku.

- To jest projekt niespotykany nawet w skali naszego kraju. Pomysł zrodził się przed rokiem. Z mieszkańcami Michałowa prowadziliśmy na tym terenie akcję sprzątania łąk, zagajników. Po kolejnych dniach zbierania do worków przede wszystkim pustych butelek uznałem, że jest to syzyfowa praca i trzeba znaleźć jakiś pomysł na zagospodarowanie tego terenu – powiedział radny Piotr Szprendałowicz. Zwrócił uwagę, że rzecz dotyczy 22 hektarów niezagospodarowanych łąk, terenu ograniczonego ulicami Łokietka, Aleksandrowicza i rzeką Mleczną.

Prace nad założeniami nowego parku trwały kilkanaście miesięcy. Ma być to teren z atrakcjami dla ludzi w bardzo różnym wieku. Będą place zabaw, ale też strefy przygotowane dla seniorów. Na tym terenie ma być mini jeziorko o powierzchni 1 hektara i kilka oczek wodnych. Mieszkańcy będą mogli zgłaszać jeszcze kolejne pomysły. - Może będzie tężnia solankowa, albo górka saneczkowa. To może być miejsce, gdzie chętnie będą spędzali czas nie tylko mieszkańcy Michałowa, ale też innych dzielnic miasta – powiedział Piotr Szprendałowicz. Zwrócił uwagę, że przed samorządami w Polsce stoi szansa wykorzystania bardzo dużych funduszy unijnych. - Jestem przekonany, że w ciągu dwóch trzech lat ten park powstanie przy udziale pieniędzy unijnych – mówił radny.

- To jest projekt, który chcemy zrealizować w tej najbliższej kadencji pięcioletniej. To jest śmiałe wyzwanie. Mamy koncepcję, ale przed nami cały skomplikowany proces przygotowania projektu, wykonania montażu finansowego. W wielu miejscach trzeba też uporządkować kwestie własności gruntów. Natomiast wskazujemy, że takim prawdziwym rezerwuarem terenów, które mogą stanowić płuca Radomia jest właśnie ta część naszego miasta w obrębie doliny rzeki Mlecznej – powiedział Radosław Witkowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto