Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Szczawnie-Zdroju niedługo „Książęce Wody Uzdrowiskowe" z „Festiwalem Wody"!

Paweł Gołębiowski
Paweł Gołębiowski
Lokalna Organizacja Turystyczna Aglomeracji Wałbrzyskiej, Zamek Książ w Wałbrzychu i Uzdrowiska Szczawno-Jedlina S.A. przygotowały wspólny projekt „Książęce Wody Uzdrowiskowe”. Chodzi oczywiście o szczawieńskie wody mineralne.

Lokalna Organizacja Turystyczna Aglomeracji Wałbrzyskiej, Zamek Książ w Wałbrzychu i Uzdrowiska Szczawno-Jedlina S.A. przygotowały wspólny projekt „Książęce Wody Uzdrowiskowe”. Chodzi oczywiście o szczawieńskie wody mineralne.
Ich lecznicze właściwości znane były już setki lat temu. – Korzystali z nich członkowie rodzin królewskich i kuracjusze z odległych zakątków Europy – mówi Anna Żabska, prezes Zamku Książ oraz LOT AW.
–Zależy nam teraz na pokazaniu turystom, a także mieszkańcom, że te wody są jednym ze znaczących produktów regionalnych – dodaje.

Okazją do zainaugurowania akcji jest przypadający na 22 marca Międzynarodowy Dzień Wody. – Ponieważ jest to wtorek, to zaczniemy już wcześniej, w weekend. Będzie można zdobyć wiedzę o naszych wodach, ich właściwościach. W planie są między innymi spotkania z lekarzami, fizjoterapeutami czy dietetykami – wyjaśnia Ireneusz Grzybowski, prezes Uzdrowiska Szczawno-Jedlina.

Elementem projektu jest Festiwal Wody zaplanowany na 19 – 20 marca. Jednak w ramach projektu zaplanowano różne wydarzenia, między innymi spacer historyczny z Mateuszem Mykytyszynem, prezesem Fundacji księżnej Daisy von Pless. Będzie też, już od dzisiaj, czyli od 10 marca, wspólny bilet do Zamku Książ i zabytkowej pijalni wód mineralnych w Szczawnie-Zdroju. Będzie zatem można nie tylko zwiedzić najpiękniejszą rezydencję arystokratyczną w południowej Polsce, ale także napić się wody mineralnej, która stanowiła niegdyś skarb i dumę jego właścicieli, czyli wejść do Pijalni Wód w Szczawnie-Zdroju bezpłatnie z biletem do Książa.

Połączenie jest nawiązaniem do historii, bo przecież zamek i Szczawno przez 400 lat należały rodziny Hochberg von Ples.

W 1599 roku lekarz i przyrodnik, Caspar Schwenckfeldt, nadworny lekarz Hochbergów z Książa potwierdził lecznicze właściwości szczawieńskich zdrojów. Wkrótce też obudowano ujęcia, by wykorzystać wodę w celach leczniczych. Z roku na rok rosła sława wód mineralnych ze Szczawna-Zdroju. Prawdziwy renesans miał miejsce w I połowie XIX wieku. Wtedy to pan na Książu, hrabia Hans Heinrich VI Hochberg postanowił urządzić w Szczawnie uzdrowisko na europejskim poziomie. Zadania tego podjął się w 1815 roku lekarz Hochbergów, Samuel August Zemplin . W nadających się do tego budynkach urządzano pokoje gościnne. Budowano nowe pensjonaty, restauracje i hotele. W 1845 roku uzdrowisko dysponowało 1500 miejscami dla kuracjuszy. Pojawiło się mnóstwo publikacji o leczniczych właściwościach tutejszych wód i pozytywnych efektach kuracji. Obecnie w Szczawnie-Zdroju eksploatowane są cztery źródła: Mieszko (historyczne Oberbrunnen), Dąbrówka (historyczne Kronenquelle), Młynarz (historyczne Muhlbrunnen) i Marta (historyczne Marthaquelle).

KSIĄŻĘCE WODY UZDROWISKOWE
Harmonogram wydarzeń

18.03, godz. 16:00 – Wody podziemne Szczawna – spotkanie z hydrogeologiem Piotrem Wojtkowskim, Pijalnia Wód Mineralnych, zapisy: [email protected], 74 66 43 834.

19-20.03, godz. 10:00-16:00 – Festiwal Wody – spotkania z fizjoterapeutami z Uzdrowiska, inhalacje, spotkanie z dietetykiem, prezentacja wód z degustacją, wystawa tematyczna - w cenie wstępu do Pijalni Wód (3 zł).

20.03, godz. 15:00 – „Zamek Książ i książęce uzdrowisko Szczawno” – spotkanie z cyklu O historii na żywo, prelegent Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless; miejsce: Pijalnia Wód Mineralnych, zapisy: [email protected], 74 66 43 834

22.03, godz. 17:00 – „Wody Szczawna – źródła zdrowia i życia” - Spotkanie z doktorem Jackiem Gąsiorowskim na temat prozdrowotnych właściwości wody; miejsce: Pijalnia Wód Mineralnych, zapisy: [email protected], 74 66 43 834

02.04, godz. 15:00 – „Od Bad Salzbrunn do Szczawna-Zdroju” - Spacer historyczny z prezesem Fundacji księżnej Daisy von Pless, Mateuszem Mykytyszynem; start przy wejściu do Pijalni Wód Mineralnych; zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby.

od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto